Toprağın Tuzu – Salt of the Earth 1954

Lütfen Bekleyiniz

KötüFena DeğilOrtalamaİyiMükemmel
(4,80 Puan / 5 Oy)
Loading...
Vk Filmleri izlemek için, vk.com'a ücretsiz üye olmanız gerekiyor!

IMDB:

Yapım Yılı:

Ülkesi:

3 yorum

Toprağın Tuzu Salt of the Earth hd izle. Yapım yılı 1954 olan filmin oyuncu kadrosunda Juan Chacón, Rosaura Revueltas, Will Geer yer alıyor. İmdb puanı 7,5 olan filmin yönetmenliğini Herbert J. Biberman üstlenmiştir. Toprağın Tuzu Salt of the Earth filminin konusu ; Sinemalarda çok az gösterilen bu klasik film, komünist sinemacıların elinden çıkmış dişe dokunur tek uzun metrajlı, bağımsız ABD yapımı. O dönemler Anglosakson işverenlerine karşı greve çıkmış olan New Mexico’daki Meksika kökenli Amerikalı çinko madencileri hakkında, kurmaca bir öykü olan Salt of the Earth (Toprağın Tuzu), çekildiği dönemde çok nadiren rastlanabilecek bir feminist bakış açısıyla donatılmıştı. Filmi, hepsi de kara listede yer alan yönetmen Herbert Biberman, senaryo yazarı Michael Wilson, yapımcı ve eski senaryo yazarı Paul Jarrico’yla besteci Sol Kaplan gerçekleştirdi. Jarrico’nun daha sonraları ifade ettiğine göre, rejimi devirmeyi planladıkları iddiasıyla Hollywood’tan dışlanmış oldukları için, rejim karşıtı bir film yaparak “cezaya uygun bir suç” işlemeye karar vermişlerdi. Film, zamanında acemice ve modası geçmiş diye nitelendirilmiş olsa da ortaya çıkan sonuç çok yüksek düzeyde, güçlü ve zekice bir sol propagandadır. 1965’e kadar Amerikan sinemalarından genellikle uzak tutulan film, Avrupa’da pek çok yerde gösterilmiş ve saygınlık kazanmış ama ABD’de hak ettiği üne hiçbir zaman kavuşamamıştır. Ne yazık ki bu filmle ilgili ABD’deki en bilinen eleştiri, Pauline Kael’in filmi “propaganda” nitelemesiyle aşağıladığı saldırgan bir yazıdır. Kael, Salt of The Earth’teki bazı solcu klişeler konusunda haklı olsa da verdiği örneklerden bazılarını filmden değil, orijinal senaryodan gelişigüzel almıştır; ve yazısında, filmin yarım yüzyıl sonra neden hâlâ öneminden bir şey yitirmeden ayakta kalabildiğine dair hiçbir ipucu vermez.

3 yorum "Toprağın Tuzu – Salt of the Earth 1954"

  1. ilker 1 Nisan 2017, 23:33

    tek kelimeyle mükemmelsiniz..bu filmi bulmak kolay değil,efsane filmi sizde buldum bunun gibi efsane heryerde olmayan filmleri yayınlayın gerçek sinema tutkunları arayıp bulur sizi…çünkü ıvır zıvır önemsiz trash filmler her yerde çuvalla..hazine bunlar neyse tekrar teşekkurler bir adresimde siz oldunuz..

  2. OFilmo 7 Ağustos 2015, 21:37

    Linkler yenilenmiştir. Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

  3. OFilmo 20 Mayıs 2015, 16:28

    Filmin henüz altyazısı çıkmamış, filmi yinede izlemek isteyenler için ekledim. Alt taraftaki altyazılara tıklayın, ardından ayarlar kısmına tıklayıp, Türkçeye çevir derseniz, çeviri olarak izleme imkanınız olur.

Yorum YapHD Film izle | Güncel, Ödüllü, Bağımsız HD Filmler

Sürekli Güncellenen içeriğiyle yeni film izleme platformunuz, HD Filmleri donmadan izleme imkanı, en güncel filmler, HD film izle, yerli film izle, yabancı film izle, animasyon izle, belgesel izle, Kısa Film izle, Ödüllü film izle, bağımsız film izle, sessiz film izle, kara film izle. klasik film izle. Türkçe dublaj izle, Türkçe altyazılı izle.