The-Good-the-Bad-and-the-Ugly-Il-buono-il-brutto-il-cattivo-1966-izle.jpg

İyi, Kötü ve Çirkin – The Good, the Bad and the Ugly – Il buono, il brutto, il cattivo 1966

İyi Kötü ve Çirkin The Good the Bad and the Ugly hd izle. Orjinal ismi Il buono, il brutto, il cattivo yapım yılı 1966 olan filmin oyuncu kadrosunda Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef  yer alıyor. İmdb puanı 8,9 olan filmin yönetmenliğini Sergio Leone üstlenmiştir. İyi Kötü ve Çirkin The Good the Bad and the Ugly filminin konusu ; Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovboyla işbirliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Tuco’yu kanun adamlarına teslim eden Blondie, ödülü alıp Tuco’yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur. Melekgöz (kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir. Tuco’nun çölde Blondie’yi öldürmek üzere olduğu bir anda Bill Carson’la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. Carson, altınları İç Savaş’ın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco mezarlığın yerini, Blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. Mecburen işbirliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur. Sonunda üçünün yolu altınların olduğu yerde birleşir.

read more
OFilmoİyi, Kötü ve Çirkin – The Good, the Bad and the Ugly – Il buono, il brutto, il cattivo 1966
12-Angry-Men-1957-izle.jpg

12 Öfkeli Adam – 12 Angry Men 1957

12 Öfkeli Adam 12 Angry Men hd izle. Yapım yılı 1957 olan filmin oyuncu kadrosunda Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam  yer alıyor. İmdb puanı 8,9 olan filmin yönetmenliğini Sidney Lumet üstlenmiştir. 12 Öfkeli Adam 12 Angry Men filminin konusu ; Hikaye bir cinayet davasındaki yargıcın jüriye talimatlar verdiği kapanış konuşmasının sonrasında başlar. Amerikan yaslarına göre jürinin kararı (suçlu ya da suçsuz) oybirliği ile alınmalıdır. Oybirliği ile alınmamış olan karar jürinin kendini fesetmesi ve davanın yeniden görülmesi anlamına gelir. Jürinin karara bağlaması gereken konu şehrin fakir bölgesinde yaşayan bir çocuk zanlının babasını öldürüp öldürmediğine karar vermektir. Jüri ayrıca sanığın suçlu bulunması halinde uygulanacak cezanın idam olacağı (elektrikli sandalye) konusunda bilgilendirilir. Sonrasında on iki jüri üyesi davayı tartışacakları ve birbirlerinin kişiliğini tanıyacakları jüri odasına girerler.

read more
OFilmo12 Öfkeli Adam – 12 Angry Men 1957
Aguirre-Tanrının-Gazabı-Aguirre-der-Zorn-Gottes-1972-izle.jpg

Aguirre Tanrının Gazabı – Aguirre der Zorn Gottes 1972

Aguirre Tanrının Gazabı Aguirre der Zorn Gottes hd izle. Diğer ismi Aguirre the Wrath of God yapım yılı 1972 olan filmin oyuncu kadrosunda Klaus Kinski, Ruy Guerra, Helena Rojo yer alıyor. İmdb puanı 8 olan filmin yönetmenliğini Werner Herzog üstlenmiştir. Aguirre Tanrının Gazabı Aguirre der Zorn Gottes filminin konusu ; 1560 yılında, efsanevi altın ülkesi El Dorado’yu bulmak amacıyla İspanyol ‘kâşif’ler And dağlarını aşmaktadırlar. Aralarında komutan yardımcısı Don Lope de Aguirre’nin de bulunduğu bir keşif kolu Don Pedro de Ursua başkanlığında yola çıkar. Yerli kölelerin kılavuzluğunda, önce dağlarda ardından haritalarda gösterilmemiş bir nehirde, sallarla sürdürülen yolculuk büyük kayıplara yol açar. Yiyecekleri, salları, mühimatları ve adamları telef olur; artık görünürde nehir ve bataklıktan başka fethedilecek bir şey kalmamıştır. Askerler görünmeyen ellerin attığı ok ve mızraklara hedef olmaktadır. Ursua keşfe son vererek kampa geri dönmeye karar verir. Aguirre ise nehri takip ederek zafere doğru yürümeleri gerektiğini savunur. Ursua yardımcısının zincire vurulmasını emredince Aguirre ve yandaşları isyan ederler. Aguirre komutayı ele aldığında, kimse ona karşı çıkmaya cesaret edemez.

read more
OFilmoAguirre Tanrının Gazabı – Aguirre der Zorn Gottes 1972
Sherlock-Jr-1924-izle.jpg

Genç Sherlock – Sherlock Jr. 1924

Sherlock Jr. hd izle. Yapım yılı 1924 olan filmin oyuncu kadrosunda Buster Keaton, Kathryn McGuire, Joe Keaton yer alıyor. İmdb puanı 8,3 olan filmin yönetmenliğini Buster Keaton üstlenmiştir. Sherlock Jr. filminin konusu ; Sherlock, bir sinema salonunda film oynatıcısıdır ama hayal dünyasında yaşar..Esas hayali sıkı bir dedektif olmaktır ve tabi bir de sevdiği kızla evlenmek. Ama beş parasızdır ve bu biraz zor gözükür. Derken dedektif olma fırsatı eline geçer. Ama gerçek hayatta değil rüyada. Çünkü Sherlock oynattığı bir gangster filminin içerisine girerek oradaki dedektif olmuştur. Keatonun filmleri geometriden, pandomimden, biçimden çok beslenir. Bu sessiz filmde de aynı geometrik ustalık başarıyla kullanılmış. Takım elbiseli kötü adamlardan kaçarken bindiği motor sahnesi harikadır. Motorla kaçarken öyle sahneler kullanılmış ki gerçekten o zamana göre bir nimet olmuştur mutlaka. Gene bir kulübede Sherlocku kıstırır kötü adamlar, o da kadın kılığına girerek arka pencereden sıvışır. Time Dergisi’ne Göre tüm zamanların en iyi 100 Filminden biridir.

read more
OFilmoGenç Sherlock – Sherlock Jr. 1924
Nosferatu-1922-izle.jpg

Nosferatu Korkunun Senfonisi – Nosferatu eine Symphonie des Grauens 1922

Nosferatu Korkunun Senfonisi Nosferatu eine Symphonie des Grauens hd izle. Yapım yılı 1922 olan filmin oyuncu kadrosunda Max Schreck, Greta Schröder, Ruth Landshoff yer alıyor. İmdb puanı 8 olan filmin yönetmenliğini F.W. Murnau üstlenmiştir. Nosferatu Korkunun Senfonisi Nosferatu eine Symphonie des Grauens filminin konusu ; Nosferatu 1922 yılında Almanya’da çekilen Alman Dışavurumculuğu akımının başyapıtlarından ve korku sinemasının sayılı klasiklerindendir. Film 1921 yılı ile 1922 yılı arası çekilmiştir. Bram Stoker’ın Drakula romanının uyarlamasıdır ve telif ödenmeden yapıldığı için yayından kaldırılmıştır. Nosferatu filminde Bram Stoker’ın filminden farklı olarak vampir Kont Orlok’dur. Bram Stoker’ın Drakula’sında ise vampir kontun adı Drakula’dır. Thomas Hutter Almanya’nın Bremen’e bağlı Wisburg isimli küçük bir kasabasında karısı Ellen ile birlikte yaşamaktadır. Transilvanya’da yaşayan Kont Orlok’dan bir mektup gelir.Bazı sembollerle dolu bu mektubu Renfield isimli kişi Hutter için okur. Zengin Kont Orlok ile emlak anlaşması yapmak için Hutter Transilvanya’ya gidecektir.

read more
OFilmoNosferatu Korkunun Senfonisi – Nosferatu eine Symphonie des Grauens 1922
Old-Boy-2003-izle.jpg

İhtiyar Delikanlı – Oldeuboi – Oldboy 2003

İhtiyar Delikanlı Oldeuboi hd izle. Diğer ismi Oldboy yapım yılı 2003 olan filmin oyuncu kadrosunda Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang yer alıyor. İmdb puanı 8,4 olan filmin yönetmenliğini Chan-wook Park üstlenmiştir. İhtiyar Delikanlı Oldeuboi filminin konusu ; “Bu adam kim ve benden neden bu kadar nefret ediyor?” Karısı ve yeni doğan bebeği ile birlikte yaşayan Oh Dae-Su adında sıradan bir adam, 1988’de bir gün evinin önünden kaçırılır. Uyandığında kendisini küçük ve karanlık bir hücrede bulur. Oraya kimler tarafından ve neden kapatıldığını bilmeyen adamın dünyayla tek bağlantısı, sadece hücresindeki küçük televizyondur. Bir gün haberlerde karısının vahşice öldürüldüğünü duyunca şok geçirir ve olayla bağlantısı olduğu düşünüldüğü için kapatıldığını anlar. Tam 15 yıl sonra bir gün aniden serbest bırakılan adam, ailesini öldüren kişileri bulmaya ve kendisini oraya kapatanlardan intikam almaya yemin eder.

read more
OFilmoİhtiyar Delikanlı – Oldeuboi – Oldboy 2003
Le-trou-1960-izle.jpg

Delik – The Hole – Das Loch -Le trou 1960

Delik The Hole hd izle. Orjinal ismi Le trou yapım yılı 1960 olan filmin oyuncu kadrosunda André Bervil, Jean Keraudy, Michel Constantin  yer alıyor. İmdb puanı 8,5 olan filmin yönetmenliğini Jacques Becker üstlenmiştir. Delik The Hole filminin konusu ; Adı çok az duyulmuş usta yönetmen Jacques Becker’in son filmi Le Trou (Delik), José Giovanni’nin 1947 yılında hapishaneden kaçış denemesinin gerçek öyküsünü anlattığı romanından uyarlanmıştır. Becker, senaryoyu Giovanni’yle beraber yazmış ve amatör oyuncularla çalışmıştır. Bu oyunculardan biri olan Jean Kreaudy’nin gerçek hayattaki kaderi senaryodakine benzer. Becker’in amatör oyuncularla çalışma seçimi, filmdeki mutlak gerçekçi hissi sağlamlaştıran önemli öğelerden biridir. Filmi izleme deneyimimizin can alıcı noktalarından biri de, Becker’in film süresini kontrol etme biçimidir. Beş hapishane arkadaşının hücrelerindeki yer döşemelerini parçaladıkları, yaklaşık dört dakika süren ve kesme kullanılmadan çekilmiş sahne, bize izlediğimiz insanların, döşemenin üzerinde gördüğümüz izleri gerçekten üretecek kadar güç sarf ettiklerini hissettirir. Becker, kahramanların toplu dirençlerini paylaşmamızı sağlar ve bizi onların ortak mücadelesine daha güçlü bir şekilde katar. Başka bir hücreden getirilen ve hapishaneden kaçmak isteyen bir grubun arasına düşen Gaspard (Mark Michel) isimli mahkûmun bakış açısını (zorlukla ve eksik de olsa) paylaşmamız, hikâyeye katılmamızı sağlayan bir diğer etken. Gaspard’ın gelişi diğerlerini planlarından vazgeçmek ya da ona güvenmek arasında bir seçim yapmaya zorlar, ikinci yolu seçseler de Gaspard hiçbir zaman gruba tam olarak giremez: gruptan sadece eğitim seviyesi ve davranışlarıyla değil, filmde yalnızca onun durumunu izliyor oluşumuzla da dışlanmıştır. Gaspard’ın varlığının yarattığı gerilim, filmin temel psikolojik temasını oluşturur. Aynı zamanda şaşırtıcı finalde filmi trajik bir boyuta da ulaştırır. Becker, Gaspard’ın dışlanmışlığını, diğerleri arasındaki dostluğun değerini anlamamızı sağlayan bir araç olarak kullanır. Grubun asıl üyelerinin arasındaki anlaşma, özgürlüğe giden yolda attıkları her adımda gördüğümüz minnettar bakışlar ve gülümsemelerle kesinlik kazanır ve kutlanır. Gaspard, grubun gerçek bir üyesi gibi göründüğü ender anlardan birinde, kekini onlarla paylaşır. Çoğu yönetmenin büyük bölümünü kesmeyi tercih edeceği kadar bir süre geçtikten sonra, Becker kamerasını sözsüz sahnenin karşısında tutmaya devam eder: Bu, meslek yaşamı boyunca, karakterlerinin, doğrudan hikâye gözetilerek yaratılan çerçevenin dışındaki yapıda da var olduklarını gösterme konusundaki ısrarının iyi bir örneğidir. Le Trou kaçınılmaz olarak Robert Bresson’un Un condamné a mort s’est échappé’si (Bir idam Mahkumu Kaçtı, 1956) ve Jean Renoir’ın La Grande Illusion’uyla (Harp Esirleri, 1937) karşılaştırılmış olsa da, Becker’in Bresson’un aşkınlığı ya da Renoir’ın sosyal farklılıklara yönelik eleştirisiyle ilgisi yoktur. Mahkûmların erdemi (titizlikleri, yaratıcılıkları ve bir birlik oluşturan yetenekleri) Le Trou’nun en yüksek değerleri haline gelir. Belki de Becker, Howard Hawks da dahil tüm yönetmenler arasında bu değerleri en sıkı şekilde gösteren ve bir bütün olarak sunan yönetmendir. Becker filmin yapımı ve montajı sırasında hastaydı, ses montajını tamamlayamadan hayata veda etti. Film, yönetmenin istekleri doğrultusunda bitirildi; ancak yapımcı Serge Silberman, 140 dakikalık ilk versiyonunun 24 dakikasını, filmin ticari şansını artırmak amacıyla makaslattı. Filmin eksik kısmı halen kayıp, ancak Le Trou bu haliyle bile bir başyapıt.

read more
OFilmoDelik – The Hole – Das Loch -Le trou 1960
The-Fisher-King-1991-izle.jpg

Balıkçı Kral – The Fisher King

Balıkçı Kral The Fisher King hd izle. Yapım yılı 1991 olan filmin oyuncu kadrosunda Jeff Bridges, Robin Williams, Adam Bryant  yer alıyor. İmdb puanı 7,6 olan filmin yönetmenliğini Terry Gilliam üstlenmiştir. Balıkçı Kral The Fisher King filminin konusu ; Hip bir DJ olan Jack, canlı bir telefon konuşmasının ardından hızlı ve renkli hayatına veda eder. Ciddiyetsiz bir tavır ile bir kişinin hayatına yanlış bir yön vermiş ve hayatının hatasını yapmıştır. Yaklaşık üç yıl sonra intihara eğilimli bir ayyaşa dönüşen eski DJ Jack Lucas, hayatı, kendi oyun alanına çeviren sokaklarda yaşayan bir şizofrenle karşılaşır. Bu ilişki bizi yaşadığımız dünyada gerçek delilerin kimler olduğuna dair bir sorgulamaya itecektir.

read more
OFilmoBalıkçı Kral – The Fisher King
Kuhle-Wampe-oder-Wem-gehört-die-Welt-1932-izle.jpg

Dünyanın Sahibi Kim ? – Kuhle Wampe oder Wem gehört die Welt ? 1932

Dünyanın Sahibi Kim ? Kuhle Wampe oder Wem gehört die Welt? hd izle. Yapım yılı 1932 olan filmin oyuncu kadrosunda Hertha Thiele, Ernst Busch, Martha Wolter yer alıyor. İmdb puanı 6,8 olan filmin yönetmenliğini Slatan Dudow üstlenmiştir. Dünyanın Sahibi Kim ? Kuhle Wampe oder Wem gehört die Welt? filminin konusu ; Devlet başkanını, hukuk sistemini ve dini karaladığı gerekçesiyle uzunca bir süre sansüre uğramış, ancak ikinci dünya Savaşı’nın üzerinden belli bir süre geçtikten sonra yeniden gösterilmeye başlanmıştır. Filmde din ve devlet başkanına yönelik net vurgular göze çarpmamaktadır ve bu yüzdendir ki Bertolt Brecht ironik bir açıklamayla “sansürü koyanın aynı zamanda filmin içeriğini ve ana fikrini en iyi özümseyen kişi olduğunu” belirtir. Sansür bildirisinde kendini asan işsiz genç vakasının münferit bir olay olarak değil, tipik bir olay olarak geçmesinin de bu fikrini desteklediğini ekler.

read more
OFilmoDünyanın Sahibi Kim ? – Kuhle Wampe oder Wem gehört die Welt ? 1932
Saturday-Night-and-Sunday-Morning-1960-izle.jpg

Cumartesi Gecesi ve Pazar Sabahı (Sevişme Günleri)- Saturday Night and Sunday Morning 1960

Cumartesi Gecesi ve Pazar Sabahı (Sevişme Günleri) Saturday Night and Sunday Morning hd izle. Yapım yılı 1960 olan filmin oyuncu kadrosunda Albert Finney, Shirley Anne Field, Rachel Roberts yer alıyor. İmdb puanı 7,7 olan filmin yönetmenliğini Karel Reisz üstlenmiştir. Cumartesi Gecesi ve Pazar Sabahı (Sevişme Günleri) Saturday Night and Sunday Morning filminin konusu ; 1950’lerin sonunda İngiltere’de ortaya çıkan “Özgür Sinema Free Cinema” akımının en başarılı örneklerinden biri sayılan “Saturday Night and Sunday Morning” Arthur Seaton (Albert Finney)’ın özelinde, fabrika dumanlarıyla kararmış Nottingham kentindeki işçi ailelerinin yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor. Arthur bir montaj fabrikasında çalışan, ailesiyle yaşayan, uçarı, sorumsuz, yaşadığı hayata öfkeli bir genç. Gelecek daha güzel günlerin hayalini kurarken bir yandan da hafta sonları publarda körkütük sarhoş oluyor, arkadaşının karısıyla yatıyor, komşu kadına havalı tüfekle ateş ediyor, aşık oluyor.

read more
OFilmoCumartesi Gecesi ve Pazar Sabahı (Sevişme Günleri)- Saturday Night and Sunday Morning 1960
Salt-of-the-Earth-1954-izle.jpg

Toprağın Tuzu – Salt of the Earth 1954

Toprağın Tuzu Salt of the Earth hd izle. Yapım yılı 1954 olan filmin oyuncu kadrosunda Juan Chacón, Rosaura Revueltas, Will Geer yer alıyor. İmdb puanı 7,5 olan filmin yönetmenliğini Herbert J. Biberman üstlenmiştir. Toprağın Tuzu Salt of the Earth filminin konusu ; Sinemalarda çok az gösterilen bu klasik film, komünist sinemacıların elinden çıkmış dişe dokunur tek uzun metrajlı, bağımsız ABD yapımı. O dönemler Anglosakson işverenlerine karşı greve çıkmış olan New Mexico’daki Meksika kökenli Amerikalı çinko madencileri hakkında, kurmaca bir öykü olan Salt of the Earth (Toprağın Tuzu), çekildiği dönemde çok nadiren rastlanabilecek bir feminist bakış açısıyla donatılmıştı. Filmi, hepsi de kara listede yer alan yönetmen Herbert Biberman, senaryo yazarı Michael Wilson, yapımcı ve eski senaryo yazarı Paul Jarrico’yla besteci Sol Kaplan gerçekleştirdi. Jarrico’nun daha sonraları ifade ettiğine göre, rejimi devirmeyi planladıkları iddiasıyla Hollywood’tan dışlanmış oldukları için, rejim karşıtı bir film yaparak “cezaya uygun bir suç” işlemeye karar vermişlerdi. Film, zamanında acemice ve modası geçmiş diye nitelendirilmiş olsa da ortaya çıkan sonuç çok yüksek düzeyde, güçlü ve zekice bir sol propagandadır. 1965’e kadar Amerikan sinemalarından genellikle uzak tutulan film, Avrupa’da pek çok yerde gösterilmiş ve saygınlık kazanmış ama ABD’de hak ettiği üne hiçbir zaman kavuşamamıştır. Ne yazık ki bu filmle ilgili ABD’deki en bilinen eleştiri, Pauline Kael’in filmi “propaganda” nitelemesiyle aşağıladığı saldırgan bir yazıdır. Kael, Salt of The Earth’teki bazı solcu klişeler konusunda haklı olsa da verdiği örneklerden bazılarını filmden değil, orijinal senaryodan gelişigüzel almıştır; ve yazısında, filmin yarım yüzyıl sonra neden hâlâ öneminden bir şey yitirmeden ayakta kalabildiğine dair hiçbir ipucu vermez.

read more
OFilmoToprağın Tuzu – Salt of the Earth 1954
Polyester-1981-izle.jpg

Polyester 1981

Polyester hd izle. Yapım yılı 1981 olan filmin oyuncu kadrosunda Divine, Tab Hunter, Edith Massey yer alıyor. İmdb puanı 7 olan filmin yönetmenliğini John Waters üstlenmiştir. Polyester filminin konusu ; Francine Fishpaw, Baltimore’da yaşayan tam anlamıyla çaresiz bir ev kadınıdır. Evin geliri, komşuların tepkisini çeken kocasının işlettiği porno filmlerin gösterildiği salondan gelmektedir. Oğlu, kadınların ayaklarına basmaktan hoşlanan bir ayak fetişisti ; kızı ise hamile kalmıştır. Zaten yolunda gitmeyen Francine’in hayatı, kocasının kendisini sekreteriyle aldatığını öğrenince tamamen yıkılır. Giderek daha fazla depresyona girmeye başlayan Francine kendi alkole verecektir. Polyester, ortası sınıf bir Amerikan ailesi üzerinden göndermeler yapan ilginç bir yapım. Bir diğer özelliği de gösterildiği sinemalarda seyirciyle interaktif bir ilişki kurması. Film boyunca ekranın sağ alt köşesinde çıkan sayılara göre seyirciler önceden almış oldukları koku kartlarını kazıyıp filmin içinde geçen gül kokusundan ayak kokusuna kadar çeşitli kokuları o anda kendileri de alabiliyorlar.

read more
OFilmoPolyester 1981